Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Media  "Popularność poezji Tadeusza Dąbrowskiego polega na tym, że podejmuje on istotne zagadnienia związane z kondycją współczesnego człowieka, dla którego kryzys religijności okazał się prawdziwym dramatem" 

Data dodania: 2014-06-15

"Popularność poezji Tadeusza Dąbrowskiego polega na tym, że podejmuje on istotne zagadnienia związane z kondycją współczesnego człowieka, dla którego kryzys religijności okazał się prawdziwym dramatem"

Okładka tomu Tadeusza Dąbrowskiego

W najnowszym numerze "Wiadomości Literackich" Eugeniusz Sobol pisze o poezji Tadeusza Dąbrowskiego


(...) Dąbrowski ma świadomość tego, że żyje w przełomowym momencie dla cywilizacji europejskiej, która znalazła się w ciężkim kryzysie. Zilustrujmy to przykładem z wiersza *** Myślałem, że dziura po WTC jest większa z najnowszego tomu "Pomiędzy": „W tak / elegancki sposób znikają kultury. / Cywilizacje życia / i śmierci”. W okresach wyjałowienia wiary w społeczeństwach artyści mają wyostrzone poczucie nadchodzącej katastrofy, a w ich utworach zaczynają się pojawiać postacie pajaców i arlekinów. W poezji Dąbrowskiego mamy do czynienia z błaznem (zob. wiesz Błazen z "Pomiędzy"), w którego zachowaniu powaga miesza się z ironią, wiara z niewiarą. („Czekam na cud, w który nie / wierzę”, "Czarny kwadrat"). Poeta przywdziewa maskę błazna, aby ukryć własną rozpacz z powodu odejścia Boga ze społeczeństwa konsumpcyjnego, a jego postawa jest symptomatyczna dla wielu z nas. Ciągle czuje się kimś innym, oglądając siebie w lustrach, w których widzi własne odbicia jako jednocześnie dobrego i złego człowieka. Zło wydaje się być przeznaczeniem poety, bo służenie mu stało się jedynym sposobem wyrażania buntu przeciwko społeczeństwu sprawiedliwych mieszczan, którzy zawłaszczyli Dobro. (...)

opracowanie Prekursor