Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Louise Glück w Wydawnictwie a5  

Data dodania: 2021-02-10

Louise Glück w Wydawnictwie a5

© Nobel Media. Ill. Niklas Elmehed

Plany wydawnicze związane z Noblistką


Z ogromną przyjemnością informujemy, że Wydawnictwo a5 zostało polskim wydawcą Laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku, amerykańskiej poetki Louise Glück. Obecnie planujemy publikację trzech tomów Noblistki w tłumaczeniach Krystyny Dąbrowskiej. Pierwszy z nich, „Ararat”, ukaże się w drugiej połowie 2021 roku.

Louise Glück jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej (1996) i 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem. Akademia nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Ci z nas, którzy piszą książki, prawdopodobnie chcą dotrzeć do wielu czytelników. Ale niektórzy poeci nie postrzegają tego pragnienia w kategoriach przestrzennych, jak w wypełnionym audytorium Widzą, jak wiele osób dociera do nich sekwencyjnie, w czasie, w przyszłości, w jakiś głęboki sposób ci czytelnicy zawsze odnajdują ich pojedynczo, jeden po drugim. Wierzę, że przyznając mi tę nagrodę, Akademia Szwedzka postanowiła uhonorować intymny, prywatny głos, który wypowiedź publiczna może czasem wzmocnić lub przedłużyć, ale nigdy go nie zastąpi. / fragment mowy noblowskiej Louise Glück/

opracowanie Prekursor