Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Indeks autorów  Louise Glück  

Louise Glück

Louise Elisabeth Glück (ur. 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku) jest amerykańską poetką i eseistką. Od września 2004 roku writer in residence i wykładowczyni na Yale University.
Jest autorką wielu książek poetyckich. Jej debiutanckim tomem poetyckim był „Firstborn” z 1968 roku, w którym użyła wielu narratorów wypowiadających się w pierwszej osobie.
Jej prace były wielokrotnie doceniane przez krytyków, obok Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji (1993), Nagrody Bollingena (2001) i amerykańskiej National Book Award (2014)otrzymała m.in. nagrodę książkową Los Angeles Timesa (2012) oraz Nagrodę Tranströmera (2020). Wreszcie w tym samym roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. 
W wierszach Glück dominuje tryb pierwszoosobowy. Tematyka jej poezji często inspirowana jest wydarzeniami z jej życia osobistego. Poetka koncentruje się na traumie, wielokrotnie pisała o śmierci, stracie, odrzuceniu, niepowodzeniach w związkach oraz próbach uzdrowienia i odnowy.
Na język polski poezję Louise Glück przekładała Julia Hartwig – trzy wiersze („Eros”, „Czas” i „Baśń”) znalazły się w tomie pt. „Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich” , a teraz również Krystyna Dąbrowska.opracowanie Prekursor