Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Indeks autorów  Hans Magnus Enzensberger 

Hans Magnus Enzensberger

Najwybitniejszy współczesny poeta języka niemieckiego Hans Magnus Enzensberger urodził się w 1929 r. w Kaufbeuren w Bawarii. Dzieciństwo spędził w Norymberdze, studiował na uniwersytetach w Erlangen, Fryburgu, Hamburgu i na Sorbonie. Debiutował w 1957 r. tomikiem "verteidigung der wölfe" ("obrona wilków"). W 1960 r. wydał (wznawianą do dziś) antologię współczesnej poezji światowej "Museum der modernen Poesie". W latach 1965-75 redagował pismo "Kursbuch", które wywarło wielki wpływ na niemieckie pokolenie 1968 r. Współzałożyciel kultowego magazynu kulturalnego "TransAtlantik" i jego współredaktor (1980-82). Od roku 1985 do 2007 redagował wspaniałą serię Die Andere Bibliothek (Inna Biblioteka), w której ukazywały się m.in. niemieckie przekłady książek Ryszarda Kapuścińskiego. Niektóre swoje książki publikował pod pseudonimem Andreas Thalmayr, m.in. antologię "Das Wasserzeichen der Poesie" ("Znak wodny poezji", 1985).
Miłośnik i znawca starego malarstwa, ale też wybitny znawca matematyki; w roku 1997 opublikował książkę nie tylko dla dzieci "Der Zahlenteufel" ("Diabeł liczbowy", polskie tłumaczenie Barbary Tarnas ukazało się w 2002 r.). Wynalazca automatu do układania wierszy. Stowarzyszenie Matematyków Niemieckich (DMV) w roku 2006 na jego cześć nazwało pewną płaszczyznę algebraiczną Gwiazdą Enzensbergera (Enzensberger-Stern).
Najnowszy, dwunasty indywidualny tom jego wierszy "Rebus" ukazał się w kwietniu 2009 roku, jak zwykle nakładem wydawnictwa Suhrkamp. Już w pierwszym zbiorku wierszy verteidigung der wölfe (1957) dał się poznać jako "młody gniewny", spadkobierca tradycji brechtowskiej i bliski filozofii Adorna, przenikliwy krytyk niemieckiej rzeczywistości po 1945. Jego poezja, prowokacyjna intelektualnie, chętnie operująca montażem, grą słów, paradoksem (ze względu na technikę literacką porównywana z liryką Benna), zwracała się - przybierając ton sarkastyczny lub szlachetnie wzniosły - przeciwko niepokojącym zjawiskom politycznym i społecznym owego okresu w Niemczech.
Twórczość Enzensbergera jest różnorodna gatunkowo; znalazła się w niej też komedia Der Manschenfreud (1984) - swobodna parafraza utworu Denisa Diderota, któremu Enzensberger poświęcił "intertekstualny" tom imitacji i mistyfikacji Diderots Schatten (1994). Wśród licznych wyróżnień, jakie otrzymał, warto wymienić: Nagrodę Georga Büchnera (1963), Nagrodę Kultury Norymbergi (1967), Premio Pasolini (1982), Nagrodę Heinricha Bölla (1985) i Nagrodę Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych (1987).

Jego poezje tłumaczyli na polski głównie Grzegorz Prokop, Jacek St. Buras i Andrzej Kopacki, a eseistykę Andrzej Kopacki.opracowanie Prekursor