Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Media  Wydawnictwo a5 pozostanie głównym wydawcą poezji Wisławy Szymborskiej 

Data dodania: 2012-10-18

Wydawnictwo a5 pozostanie głównym wydawcą poezji Wisławy Szymborskiej

Wydawnictwo a5 pozostanie głównym wydawcą poezji Wisławy Szymborskiej

Poetycka zaradność. Rozmowa Andrzeja Franaszka z twórcami Fundacji Wisławy Szymborskiej

Gdy już była ciężko chora, w szpitalu, powtarzała, że bardzo nam współczuje, bo będziemy mieć po jej śmierci mnóstwo roboty - z Teresą Walas, Markiem Bukowskim i Michałem Rusinkiem w "Tygodniku Powszechnym" rozmawia Andrzej Franaszek.

(...) A plany wydawnicze?
Teresa Walas : Chcemy zachować tych samych wydawców, którzy publikowali twórczość Wisławy do tej pory, czyli Wydawnictwo a5, Znak, Wydawnictwo Literackie. Głównym wydawcą poezji Wisławy Szymborskiej pozostanie Wydawnictwo a5. W 2013 r. zamierzamy wydać mityczny debiutancki tom Wisławy Szymborskiej, rozsypany przez cenzurę w roku 1949, zawierający wiele utworów, które nigdy nie były publikowane. A także zbiór zabaw literackich, który Wisława jeszcze za życia obiecała wydawnictwu Agory.
Michał Rusienek: Inne książki to prawdopodobnie będą zbiory korespondencji, a także tom przekładów poetyckich Wisławy Szymborskiej, która tłumaczyła z kilku języków, głównie co prawda z tzw. „rybek", bo biegle znała tylko francuski i niemiecki. Chcemy też we współpracy z Wydawnictwem Literackim wydać „Lektury nadobowiązkowe zebrane", wszystkie felietony o książkach, również te, które były publikowane wyłącznie w czasopismach. Marzy nam się także album z wyborem jej wyklejanek, czyli kolaży.
Marek Bukowski : Trzeba jeszcze dodać, że zależy nam na docieraniu do ludzi młodych, gimnazjalistów i licealistów, zamierzamy wraz z jednym z dużych wydawców edukacyjnych stworzyć projekt przeznaczony dla uczniów. Chodzi nam o to, by propagować poezję i czytelnictwo w sposób nienachalny, a zarazem nowoczesny. Michał Rusinek : A także wspomnieć, że mamy nadzieję współpracować tutaj z Fundacją im. Zbigniewa Herberta, która niedawno zainaugurowała oficjalnie swoją działalność. Byłoby to bardzo zgodne z pamięcią o tych dwojgu wielkich i życzliwych sobie poetach.
(...)

opracowanie Prekursor