Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  "W żartach, które stroi sobie Dąbrowski, jest okrucieństwo precyzyjnej wyobraźni, chłód konstrukcji o krawędziach tak ostrych, że aż kaleczą" 

Data dodania: 2013-08-27

"W żartach, które stroi sobie Dąbrowski, jest okrucieństwo precyzyjnej wyobraźni, chłód konstrukcji o krawędziach tak ostrych, że aż kaleczą"

Pomiędzy

O tomie "Pomiędzy" w Gazecie Wyborczej pisze Paweł Próchniak


(...)Dąbrowski dobiera słowa ostrożnie, wierzy bowiem w intymną więź łączącą język z rzeczywistością. Wierzy, że mowa jest formą istnienia, a słowa są w realny sposób zestrojone z doświadczeniem. I ma poczucie, że obowiązkiem poety jest to współbrzmienie oczyszczać z szumów i podtrzymywać. Nie oznacza to, że jest poetą naiwnym. Wręcz przeciwnie. Potrafi patrzeć trzeźwo - na świat i na poezję. Umie oddać grząską trywialność i pusty, jałowy tragizm świata, który stracił spoistość. Poezja Dąbrowskiego nie zamyka oczu na tandetę rzeczywistości, z której wyrasta. Wie, że odbija w sobie jej pyszałkowaty blichtr, że sama jest skażona próżnością. Zna swoją ułomność i słabość. Ale umie też szukać tego, co ma znaczenie. Potrafi być w tym uważna, czuła, przenikliwa. I niekiedy udaje się jej dotknąć tajemnicy.
(...) Ta poezja jest wysiłkiem ustanawiania siebie. Czymś śmiertelnie serio. I czymś na wskroś ironicznym. W jej formach - gładkich i chropawych jednocześnie - są dystans i chłód. Odzywa się w nich stłumiony ton goryczy, który przyprawia o dreszcz. W żartach, które stroi sobie ta poezja, jest coś z okrucieństwa precyzyjnej wyobraźni, coś z chłodu doszlifowanej konstrukcji o krawędziach tak ostrych, że aż kaleczą. Ale jest również coś, co podpowiada, że prawdziwie istniejemy we wnętrzu metafory. Że nasze życie rośnie pośród słów, którym powierzamy siebie. I wiara, że słowa nas nie zawiodą.

Zachęcamy do lektury całego tekstu na stronie Gazety Wyborczej.

opracowanie Prekursor