Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  W poezję Krzysztofa Siwczyka wpisany jest od początku, na rozmaite sposoby ponawiany i wypowiadany, gest buntu.  

Data dodania: 2015-01-26

W poezję Krzysztofa Siwczyka wpisany jest od początku, na rozmaite sposoby ponawiany i wypowiadany, gest buntu.

okładka tomu Krzysztofa Siwczyka

W najnowszym numerze "Twórczości" Grzegorz Kociuba pisze o poemacie Krzysztofa Siwczyka

(...)
Autor "Dokąd bądź", kwestionując na różne sposoby znaczenie tradycji literackiej, nie przestaje jednak prowadzić z nią dialogu. W pierwszym wersie VIII części poematu zatytułowanej "Głosy z zewnątrz" natrafiamy na frazę: „ja, świadek naoczny własnej abdykacji,”. Co nam to przypomina? Choćby: „Jam cesarstwo u schyłku wielkiego konania”(Verlaine) albo „ Jam jest Mroczny – jam Wdowiec – jam Niepocieszony,/ Jam Książę Akwitanii o zwalonej Wieży” (Gérard De Nerval). A w innym miejscu: „udawaj, że to ty”. W Księdze niepokoju Fernando Pessoi czytam: „ Już od dawna nie jestem sobą”. A kilkanaście stron dalej: „ Zazdroszczę wszystkim osobom, że nie są mną”. Dlaczego buntownik, outsider , neinsager „abdykuje”? Może dlatego, iż zdał sobie sprawę z umowności wszelkich gestów, zachowań, strategii, sposobów bycia. Zrozumiał, że „bunt to koncyliacja z okolicznościami”, że nie ma większej ironii niż „ironia biegu najzwyklejszych rzeczy”( Tetmajer). Trudno w tych okolicznościach nie zapytać, Eliotem, „cóż pozostaje po takim rozpoznaniu,”? Okazuje się, że nie tylko gorycz, rozczarowanie, ironia, wstręt, milczenie,… . W "Dokąd bądź" odnajdujemy również ślady nadziei. Wiążą się one z przylgnięciem do konkretnego, realnego życia, stanowiącego remedium na uroszczenia intelektu, wygórowane ambicje, absurdy polityki.
(...)
Poecie idzie właśnie o to, abyśmy nie godzili się na życie jako dryf, byśmy zachowali czujność wobec złudzeń indywidualnych i zbiorowych, byśmy nie poddawali się bez walki inercji „abstrakcyjnych systemów”. Bo też poemat Siwczyka – co podkreśla w swym omówieniu Piotr Kępiński – „To zapowiedź nowego życia. To jakby zapowiedź nowego etapu w twórczości. Połączenie rzeczywistości z poezją. Budzącego się nowego świata i nowych słów”. O tym, czy rzeczywiście tak jest, zaświadczą/ nie zaświadczą kolejne książki autora Dokąd bądź. A należy on, dodajmy, do nie tak znów licznego grona dzisiejszych poetów, którzy stawiają sobie i czytelnikowi najwyższe wymagania intelektualne, estetyczne, etyczne. Aż chciałoby się zakrzyknąć. Tak trzymać! Jak najdłużej!

opracowanie Prekursor