Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  "W czasie siedmiu lat, jakie minęły od pierwszego wydania "Utworów rozproszonych", udało mi się odczytać z rękopisów kilkadziesiąt nieznanych (w tym wiele niedokończonych) wierszy i tekstów prozą Zbigniewa Herberta (...) kilkanaście ukazuje się po raz pierwszy w niniejszym wydaniu" 

Data dodania: 2017-12-11

"W czasie siedmiu lat, jakie minęły od pierwszego wydania "Utworów rozproszonych", udało mi się odczytać z rękopisów kilkadziesiąt nieznanych (w tym wiele niedokończonych) wierszy i tekstów prozą Zbigniewa Herberta (...) kilkanaście ukazuje się po raz pierwszy w niniejszym wydaniu"

Okładka tomu

15 grudnia premiera tomu " Utwory rozproszone (Rekonesans 2)"

Drodzy Państwo,
już za kilka dni ukaże się pierwsza publikacja Roku Herberta, setny tom Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego pt. "Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)".

W nocie od wydawcy Ryszard Krynicki pisze:
W czasie siedmiu lat, jakie minęły od pierwszego wydania "Utworów rozproszonych", udało mi się odczytać z rękopisów kilkadziesiąt nieznanych (w tym wiele niedokończonych) wierszy i tekstów prozą Zbigniewa Herberta. Większość z nich opublikowałem wcześniej w „Kwartalniku Artystycznym”, kilkanaście ukazuje się po raz pierwszy w niniejszym wydaniu.
Uważny czytelnik zauważy może w obecnym wydaniu obecność wielu wierszy Herberta adresowanych do innych poetów lub im poświęconych, jak też obecność innego, ważnego wątku w jego poezji: motywu snu (...)
W obecnym wydaniu pomijam cykl "Podwójny oddech" (1950). Opublikowałem go w pierwszym wydaniu Utworów rozproszonych przede wszystkim dlatego, żeby poprawić błędy wydania pirackiego, które ukazało się wkrótce po śmierci poety, bez wiedzy i zgody spadkobierców. Mam nadzieję, że udało mi się wtedy dokonać poprawnej rekonstrukcji tekstu, przede wszystkim, jeśli chodzi o układ wierszy w tym cyklu, bo foliacja rękopisu w Archiwum zachowała układ pierwszego wydania. Nie przedrukowuję go jednak teraz, bo uważam, iż powinien być publikowany w innym miejscu: w wydaniu krytycznym, w tomie juweniliów (...)


Książka będzie dostępna w naszej księgarni internetowej od 15 grudnia. Zapraszamy!

opracowanie Prekursor