Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 

Data dodania: 2017-05-24

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Logotyp Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Zapraszamy do obejrzenia na www.culture.pl w czwartek 25 maja o 21.00

Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Culture.pl zapraszają do obejrzenia uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017 wybitnemu poecie południowoafrykańskiemu, Breytenowi Breytenbachowi. Livestream wydarzenia będzie dostępny w czwartek, 25 maja, o godz. 21:00, na www.culture.pl.

Podczas uroczystości Laureat wygłosi wystąpienie i będzie czytać swoje wiersze. Zaplanowany jest występ Włodka Pawlika, światowej sławy polskiego muzyka jazzowego.

Breytenbach jest poetą, prozaikiem, eseistą, autorem sztuk teatralnych oraz malarzem. Jest znany i podziwiany na całym świecie za bezkompromisową postawę w kwestii sprawiedliwości społecznej. Zaangażowany w ruch anty-apartheidowy w RPA, w 1975 roku został aresztowany, oskarżony o działalność terrorystyczną i skazany przed sąd w Południowej Afryce na 9 lat więzienia. Dzięki międzynarodowym protestom zwolniono go po siedmiu latach, wyjechał wtedy do Francji i przyjął francuskie obywatelstwo. Jest laureatem wielu nagród literackich, wykładał m.in. na New York University, wystawiał obrazy w galeriach na całym świecie, opublikował około pięćdziesięciu książek. Obecnie mieszka częściowo we Francji, częściowo w Republice Południowej Afryki.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta. W czasie uroczystości, obok statuetki autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci, Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017 otrzyma czek o wartości 50 tys. dolarów. Fundatorem Nagrody jest Fundacja PZU – Partner Strategiczny tegorocznej edycji.

opracowanie Prekursor