Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Tomy wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, Adama Zagajewskiego, Agi Miszol, listy Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka 

Data dodania: 2019-03-29

Tomy wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, Adama Zagajewskiego, Agi Miszol, listy Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka

Pegaz, rys. Zbigniewa Herberta

Nowe książki w 2019 roku

Drodzy Państwo,

Na Festiwal Miłosza ( 6-9 czerwca) planujemy premierę wyboru wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera pt. "Spotkanie innego rodzaju".
Nowy wybór wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, najwybitniejszego współcześnie poety języka niemieckiego, jest próbą przypomnienia jego twórczości tym, którzy już się z nią zetknęli i przedstawienia jej nowemu pokoleniu polskich czytelników. Autorem wyboru i współtworzących go przekładów jest Ryszard Krynicki, poeta, lecz także niezwykle wybitny tłumacz, co udowodniły to zbiory przekładów Nelly Sachs i Paula Celana. Dzięki nowemu tłumaczeniu wiersze Enzensbergera zabrzmią po polsku inaczej, wiarygodniej, pełniej.

26 września nakładem a5 ukaże się tom nowych wierszy Adama Zagajewskiego, a kilka tygodni później - we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta - tom wierszy wybranych tegorocznej laureatki Nagrody im. Zbigniewa Herberta, izraelskiej poetki Agi Miszol.

Na październik i Targi Książki planujemy publikację korespondencji Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka, portret literackiej przyjaźni dwojga wybitnych twórców.
W archiwum Wisławy Szymborskiej zdeponowanym w Bibliotece Jagiellońskiej znajduje się około 80 listów Stanisława Barańczaka do Wisławy Szymborskiej z lat 1972-2001. Korespondencja zawiera też karty pocztowe oraz różnego typu załączniki, głównie dołączane do listów teksty literackie. Ta część korespondencji została umieszczona przez Wisławę Szymborską w w teczce opisanej "Barańczak. Jego cudeńka", zawierającej również listy do Michała Rusinka i kopie przekładów autorstwa Stanisława Barańczaka wierszy żartobliwych i dziwacznych oraz zabaw słownych z dedykacjami dla Noblistki. Listy Wisławy Szymborskiej są przechowywane w archiwum domowym Stanisława Barańczaka w Newtonville pod Bostonem; wśród listów znajdują się wyklejanki.
Książka swoim formatem i szatą graficzną będzie nawiązywać do wydanej przez Wydawnictwo a5 w 2018 roku korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pt. "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996" . Teksty będą bogato ilustrowane faksymilami i reprodukcjami wyklejanek, opatrzone obszernymi przypisami.
Mamy nadzieję, że publikacja stanie się  początkiem potrzebnych i oczekiwanych studiów nad bogatym i niedostępnym dotychczas archiwum Stanisława Barańczaka.

opracowanie Prekursor