Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Tomasz Różycki w Krakowie 

Data dodania: 2018-10-29

Tomasz Różycki w Krakowie

Okładka tomu

Zapraszamy na prezentację tomu "Wiersze wybrane" + CD


Wydawnictwo a5 oraz Księgarnia De Revolutionibus
mają przyjemność zaprosić na wieczór autorski Tomasza Różyckiego
połączony z prezentacją tomu Wiersze wybrane + CD

Rozmowę z Autorem poprowadzi Paweł Próchniak
Zapraszamy w środę 14 listopada o godz.19.00
Księgarnia De Revolutionibus, ul. Bracka 14 w Krakowie.
Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 
O książce:

Poezje różnych krajów przypominają niekiedy armie, posłusznie wypełniające rozkazy kilku dowódców. Nie inaczej jest w obecnej polskiej poezji. Zawsze mnie zdumiewa i raduje wewnętrzna siła Tomasza Różyckiego, który w tych koszarach pozostał poetą najzupełniej wolnym, słuchającym tylko wyobraźni, świata, wiatru, łąki i śpiewu ptaków, polskich czy francuskich.
Adam Zagajewski

Tomasz Różycki jest jednym z najwybitniejszych poetów swojego pokolenia. Jego wiersze – doceniane zarówno w Polsce, jak i na świecie, mówią rzeczy przejmujące i ważne, dotykają realnego świata, opatrują jego rany. Są świadectwem siły słów właściwie użytych. Pokazują, że polszczyzna może stać się mową czegoś, co powinno zostać powiedziane, co jest konieczne jak oddech, ale wymyka się naszym codziennym – udręczonym i ogłupiałym - słowom.
Paweł Próchniak

Publikacja jest edycją autorskiego wyboru wierszy pochodzących ze wszystkich tomów lirycznych wraz z płytą rejestrującą głos Tomasza Różyckiego. Książka będzie stanowiła kontynuację kolekcji Wydawnictwa a5 złożonej z tomów poetyckich z audiobookami. W serii ukazały się wybory Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Jerzego Kronholda i Ewy Lipskiej. Cykl ten stanowi prezentację klasyków polskiej poezji współczesnej, mówiących własnym głosem. W przenośni – bo każdy tom jest osobistym wyborem wierszy i dosłownie – bo usłyszymy ich własne niepowtarzalne interpretacje.

opracowanie Prekursor