Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Media  "Ta wspaniała książka, stanowiąca świadectwo spotkania polskiego poety z jego Mistrzem, służyć więc może równocześnie za przewodnik wprowadzający w świat Paula Celana" 

Data dodania: 2013-05-22

"Ta wspaniała książka, stanowiąca świadectwo spotkania polskiego poety z jego Mistrzem, służyć więc może równocześnie za przewodnik wprowadzający w świat Paula Celana"

O tomie "Psalm i inne wiersze" w Tygodniku Powszechnym


Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Tygodnika Powszechnego, w którym Tomasz Fiałkowski omawia tom przygotowany przez Ryszarda Krynickiego.
Paul Celan: PSALM I INNE WIERSZE - jest! (...) nie mogę sobie odmówić podzielenia się z czytelnikami radością, że przygotowywany od lat i najobszerniejszy z dotychczasowych polski wybór wierszy Paula Celana (1920-1970) w przekładach Ryszarda Krynickiego wreszcie się ukazał. Radosne, a zarazem dziwne to uczucie - trzymać w ręku tom-legendę, w istnienie którego niektórzy już może zwątpili... "Psalm i inne wiersze" jest czwartym, nie zaś - jak napisał Adam Lipszyc - trzecim, zbiorem wierszy Celana po polsku. Pierwszy był niewielki „Wybór poezji" (1973) w tak zwanej „małej serii celofanowej" Państwowego Instytutu Wydawniczego, przełożony w całości przez Feliksa Przybylaka i opatrzony jego wstępem (Krynicki przypomina teraz, że było to dopiero dwunaste na świecie wydanie książkowe tłumaczeń Celana). Dwujęzyczne „Wiersze" w Wydawnictwie Literackim (1988) stanowiły drugą celanowską publikację książkową tego zmarłego przed trzema laty wrocławskiego germanisty i poety. Potem WL wydało, również dwujęzyczne, „Utwory wybrane" - przegląd polskich tłumaczeń Celana od Juliana Przybosia i Stanisława Wygodzkiego po Jakuba Ekiera i Artura Szlosarka, opracowany przez Krynickiego. A te¬raz przyszedł czas na autorską książkę Krynickiego-tłumacza, dającą przegląd całej poetyckiej twórczości Celana, od „Piasku z urn" (1948) po wydane pośmiertnie zbiory „Przymus światła" (1970 - rok samobójczej śmierci Celana), „Dział śniegu" (1971) i „Zagrodę czasu" (1976).

opracowanie Prekursor