Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  Szymborska. I basta. 

Data dodania: 2012-04-23

Szymborska. I basta.

Szymborska. I basta.

„Wystarczy" - ostatni zbiór wierszy noblistki można kupić od wczoraj w księgarniach w całej Polsce

Wierszy jest trzynaście. Powstawały w różnym tempie, okolicznościach i czasie. Jak zwykle. Ryszard Krynicki, cierpliwy redaktor oficyny a5, gdzie tomik się właśnie ukazał, ułożył je chronologicznie. Wedle kolejności, w jakiej poetka przekazywała swojemu sekretarzowi, Michałowi Rusinkowi, poprawione maszynopisy do przepisania na komputerze - O nowym tomie Wisławy Szymborskiej pisze w "Dzienniku Polskim" Marcin Wilk.
(...)
"Wystarczy" to bodaj najtrudniejszy (ale czy jakieś inne były łatwe?!) do czytania tomik poetycki Wisławy Szymborskiej. Nie tylko ze względu na czas i emocje, które zaburzają niezawisłą lekturę. Łukaszowi Wojtusikowi z TOK FM Michał Rusinek przypomniał, że „Wystarczy" to „mimo wszystko projekt niedokończony". Był tytuł, były teksty, ale całość owiana jest tajemnicą.
(...)
Po wierszach, uwagach i reprodukcjach tekstów następuje „Zamiast posłowia" Ryszarda Krynickiego. Być może zresztą od tego tekstu należałoby zacząć czytać tomik. Krynicki wyjaśnia, dlaczego w zbiorku znalazły się luźne notatki do różnych wierszy - w tym brulion wiersza o ostatnim neandertalczyku. Pisze on w ten sposób: „Pomiędzy światem wymarłych neandertalczyków a światem maszyn czytających, pomiędzy niezliczonymi czarnymi dziurami wszechświata i mikrokosmosem owadów rozciągają się czasy i przestrzenie tej nieskończonej książki". Nic dodać, nic ująć. Choć nie. Bo przecież jeszcze pozostaje lektura. Ponowna. Cicha. Dokładniejsza. Nie na łamach gazety. Poza okiem ciekawskich mediów.

opracowanie Prekursor