Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej 

Data dodania: 2023-03-12

Świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

fot. Fundacja Wisławy Szymborskiej

Program Roku Wisławy Szymborskiej i zapowiedź nowej publikacji w Wydawnictwie a5.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Stosowna uchwała została przyjęta 16 listopada 2022 r. podczas posiedzenia izby.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Do włączenia się w obchody Roku Szymborskiej, organizacji wydarzeń związanych z twórczością Noblistki zapraszamy instytucje w całym kraju i poza jego granicami. Kalendarz wydarzeń pod patronatem Fundacji w Roku Szymborskiej znajdziecie Państwo tutaj: Kalendarz Roku Szymborskiej

Wydawnictwo Ryszarda i Krystyny Krynickich, związane z Noblistką nie tylko poprzez wydawanie kolejnych tomów poezji ( i mniej poważnych książek) ale również długoletnią przyjaźnią, zaplanowało na rok jubileuszowy publikację prywatnej korespondencji z Wisławą Szymborską, listów i wyklejanek, a także korespondujących z nimi przekładów wierszy oraz rozproszonych tekstów okolicznościowych ( takimi jak m.in. mowa noblowska). Zapowiada się więc książka o Wisławie Szymborskiej mniej lub wcale nieznanej.

Bogato ilustrowana, edytorsko pieczołowicie przygotowana przez Ryszarda Krynickiego publikacja pod tytułem "Kryniccy, to dla Was! Listy i karteczki 1996-2022" ukaże się w połowie roku 2023.

 

opracowanie Prekursor