Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Słuchając Zagajewskiego 

Data dodania: 2018-11-23

Słuchając Zagajewskiego

fot.Joanna Helander

Instytut Cervantesa w Warszawie zaprasza na wieczór poezji autora "Obrony żarliwości"


Pretekstem do organizacji spotkania z autorem uhonorowanym licznymi wyróżnieniami literackimi jest uznanie, jakim twórczość Zagajewskiego cieszy się wśród czytelników hiszpańskich, i w konsekwencji, przyznanie mu jednej z najbardziej prestiżowych nagród – Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury. Spotkanie organizowane przez Instytut Cervantesa w Warszawie przy współpracy z instytutami języków oficjalnych Płw. Iberyjskiego będzie miało miejsce w Instytucie Cervantesa w Warszawie, w najbliższy czwartek, 29 listopada o godz. 19.00.
Wiersze wybrane przez tłumaczy zostaną przeczytane, w obecności poety, w języku polskim oraz w przekładzie Marco Bruno na język portugalski, Yolandy Castaño na galicyjski, Xaviera Farré na kataloński i hiszpański oraz Elżbiety Bortkiewicz na hiszpański. Specjalnie na tę okazję wiersze Zagajewskiego zostały po raz pierwszy przełożone na język baskijski przez Izaskun Gracię. Tłumacze zostali zaproszeni również do udziału w czytaniu.
Wszechobecność materii artystycznej i „prawdy intymnej”, dotyku „niewysłowionego”, poza wszelką modą, włóczęgi i tęsknoty w roli stałego tła – wszystko to sytuuje dzieło Zagajewskiego w centrum intelektualnej tradycji europejskiej i sprawia, że w Hiszpanii jest on odbierany jako jeden z najważniejszych żyjących poetów. Jest przyjmowany jako kolejny genialny przykład polskiego pisarstwa, w opinii hiszpańskiego czytelnika, kontynuującego wspólną linię myśli etycznej, wobec życia i wobec polityki, wzbogaconej zdrowym sceptycyzmem indywidualisty. Twórczość Zagajewskiego odbija się żywym echem w dziełach autorów hiszpańskich i stanowi istotny temat rozważań dla wielu krytyków literackich.

Współorganizatorami wydarzenia są: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Studiów Galicyjskich w Warszawie, Instytut Baskijski Etxepare, Portugalski Instytut Camõesa oraz Wydawnictwo a5.


Czwartek, 29 listopada 2018 godz. 19:00
Instituto Cervantes Varsovia / Instytut Cervantesa w Warszawie
ul. Nowogrodzka 22

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

opracowanie Prekursor