Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  ŚWIETLICKIEGO NADAL WARTO SŁUCHAĆ 

Data dodania: 2016-10-12

ŚWIETLICKIEGO NADAL WARTO SŁUCHAĆ

Okładka tomu Marcina Świetlickiego

O nowym tomie Marcina Świetlickiego pisze w Gazecie Wyborczej Grzegorz Nurek

(...)
Krytyk literacki Piotr Śliwiński czternaście lat temu pisał: „można zauważyć pewien rodzaj oczekiwania na moment, w którym poetyka Świetlickiego, a także źródło jego tematów i obsesji ulegną wyczerpaniu. Trafnie dostrzegł to m.in. Tomasz Stawiszyński „za każdym razem, kiedy Świetlicki wydaje nową książkę, powstaje niesamowity wręcz szum i zamęt, z którego da się wyłowić tylko jedno, ale kluczowe pytanie: czy »kultowy młody poeta" już się skończył, czy jeszcze nie? Admiratorzy i przeciwnicy poety jednoczą się wokół owej wątpliwości i zależnie od obozu udzielają sprzecznych odpowiedzi (...) dyskutuje się o poecie niczym o jakimś maratończyku (...). Dobiegnie czy nie dobiegnie? Zmęczył się już czy nie zmęczył? Plączą mu się nogi? Padnie w końcu czy nie?".
Świetlicki z dystansem mędrca odpowiada na zaczepki krytyków gotowych go przedwcześnie pogrzebać: „Podchodzili i mówili: starzejesz się. Mówili to z pychą i pogardą. Już zestarzeli się i umarli. Już ich wnuki przychodzą do mnie i obwieszczają, że się starzeję. A wkrótce i one przestaną przychodzić" („Blues matuzalema").
„Drobna zmiana" pokazuje, że pogłoski o śmierci Świetlickiego są przedwczesne. Poeta ma się dobrze. W tomie znajduje się 99 wierszy, czy raczej krótkich próz poetyckich rozpiętych między euforią a depresją. Kto będzie szukał potwierdzenia swoich ugruntowanych tez, że to teksty publicystyczne albo wciąż na te same tematy (spacery z psem, „fochy co do Ojczyzny"), znajdzie je. Kto najbardziej lubi piosenki, które już zna, nie będzie rozczarowany. Świetlickiego nadal warto słuchać. Również dlatego, że ma poczucie humoru i w „Drobnej zmianie" po raz kolejny nie zawahał się go użyć. W tym wszystkim brzmią jednak tony niesłychanie poważne.
Czekam na kolejne odcinki opowieści Świetlickiego o Polsce, opowieści niewygodnej, sarkastycznej i wciąż znakomitej literacko.
Premiera książki dziś o godz. 19 w krakowskiej Alchemii (Estery 5). Spotkanie poprowadzi prof. Marian Stala. Wstęp wolny.


Gazeta Wyborcza Kraków, 12-10-16 DZ. / Nr 239

opracowanie Prekursor