Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Ryszard Krynicki we Wrocławiu 

Data dodania: 2019-04-30

Ryszard Krynicki we Wrocławiu

fot. Iwona Lompart

10 maja zapraszamy do udziału w wydarzeniu "Słowa z popiołu" i na spotkanie autorskie


Wrocławski Dom Literatury i Wyborcza.pl Wrocław zapraszają do udziału w wydarzeniu "Słowa z popiołu".

W piątek 10 maja zapraszamy wrocławianki i wrocławian do wspólnego głośnego czytania, by sprzeciwić się zamachom na wolne słowo i prawa człowieka. Równo 85 lat temu na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęta została kampania palenia książek, którą zainicjowali niemieccy studenci z inspiracji NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników). W dniu 10 maja 1933 m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (ówczesnym Breslau), spalono książki pisarek i pisarzy, których faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa: Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej, Berolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Jacka Londona, Tomasza Manna, André Malraux, Nelly Sachs, Ericha Maria Remarque’a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego.

Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka, a płonące stosy książek – również ten w dawnym Breslau – stanowiły preludium masowego ciałopalenia w krematoriach Auschwitz-Birkenau i innych obozów zagłady. Chcemy też – w symbolicznym geście – przeciwstawić się temu, co niosą z sobą akty palenia książek i wszelkie inne działania wymierzone w słowo szukające prawdy i piękna. Ten symboliczny gest – powtarzany każdego 10 maja we Wrocławiu, w mieście w którym płonął stos – będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy).

Fragmenty książek czytać będą znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk. Wesprą ich wrocławscy prezydenci, obecnie urzędujący Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz jego poprzednik Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia 2002-2018.

Czas: piątek 10 maja, godz. 17.00 Miejsce: Plac Solny (Wrocław)

Po spotkaniu zapraszamy do klubu PROZA (Przejście Garncarskie 2, II p.) gdzie o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie Ryszarda Krynickiego z cyklu „Salon Silesiusa”, które poprowadzi Andrzej Zawada.

opracowanie Prekursor