Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Media  Przyjaźń jak chleb i woda 

Data dodania: 2012-11-08

Przyjaźń jak chleb i woda

Wspólna obecność

O korespondecji "Wspólna obecność" w Tygodniku Powszechnym

W najnowszym  ( nr 46, 11.11.2012) numerze "Tygodnika Powszechnego", a w nim tekst Lektora o korespondencji Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami.

"Pierwszy list otwiera rozmowę prawdziwie istotną: o trwaniu tych, co odeszli, o odnajdywaniu sensu życia po stracie osoby najbliższej, o tym, jak „okrucieństwu istnienia sprostać", o wierze i religii. Dobry początek znajomości niezdawkowej, szybko przeradzającej się w przyjaźń opartą na wzajemnym zaufaniu, podziwie i serdeczności. W przyjacielskiej wspólnocie uczestniczy od początku Anna Turowiczowa, wkrótce znajdzie się w niej mąż Julii Hartwig, Artur Międzyrzecki. Domowy krąg obejmuje oczywiście dzieci - córki Turowiczów Elżbietę, Joannę i Magdalenę, córkę Międzyrzeckich Daniele - ale też wspólnych przyjaciół, w Polsce i poza jej granicami.
Joanna Guze i jej córka Justyna, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie, Kazimiera i Andrzej Kijowscy, Antoni Słonimski, Czesław Miłosz, Stefan Kisielewski, Stanisław Stomma, Jerzy Andrzejewski, Leszek Kołakowski, Pierre Emmanuel, Marek Skwarnicki, ks. Zenon Modzelewski, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Barańczak, Adam Michnik - te nazwiska oraz wiele innych powracają na kartach „Wspólnej obecności". Przychodzą na świat wnuki Turowiczów, a sprawa zakupu praktycznych amerykańskich „porteczek sztruksowych zapinanych na zatrzachy na całym dole wzdłuż nogawek" staje się równie istotna, jak wymiana uwag na temat nowego numeru „Tygodnika" czy obejrzanego właśnie filmu".(...)

opracowanie Prekursor