Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  Poezja Siwczyka już nas przyzwyczaiła do tego, że gest skupiania i rozpraszania znaczeń może być tym samym gestem (...) 

Data dodania: 2015-01-26

Poezja Siwczyka już nas przyzwyczaiła do tego, że gest skupiania i rozpraszania znaczeń może być tym samym gestem (...)

okładka tomu Krzysztofa Siwczyka

Wojciech Bonowicz o "Dokąd bądź"

(...)
Jak czytać ten poemat? Czepiać się rozrzuconych chaotycznie czytelniejszych znaków? Ale te, które z pozoru wydają się czytelne, czasem dezorientują, a te zamazane i na pierwszy rzut oka ustawione w niewłaściwym miejscu nagle nabierają znaczenia. Poezja Siwczyka już nas przyzwyczaiła do tego, że gest skupiania i rozpraszania znaczeń może być tym samym gestem, a poeta z nieufnością odnoszący się do tradycyjnych sposobów porządkowania przekazu może jednocześnie tęsknić za czymś, co będzie spoiwem i porządkiem, choć po nowemu, na jego warunkach, ustanowionym.
Na przykład tytuł to czytelna aluzja do „Vade-mecum” Norwida – arcywzoru nowoczesnej polskiej liryki. „Chodź ze mną”, mówił klasyk, a współczesny poeta rozwija tę myśl: „Dokąd bądź”. Tamten przyjmował na siebie rolę przewodnika, ten – co najwyżej towarzysza podróży, z którym drogę łatwiej zgubić niż znaleźć. W świecie tamtego droga, wędrówka, pielgrzymowanie to były motywy o wielkim ciężarze symbolicznym. Współczesny poeta musi sobie radzić w diametralnie innej sytuacji: gdy nic już tak nie waży, symbole są zanieczyszczone, a ich znaczenia – nieoczywiste.
(...)

Zapraszamy do lektury całego tekstu na stronie Instytutu Książki.

opracowanie Prekursor