Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  Ożywcze spojrzenie z Północy 

Data dodania: 2012-05-21

Ożywcze spojrzenie z Północy

Ożywcze spojrzenie z Północy

O tomie "Wiersze i proza 1954-2004" w magazynie Dziennika Polskiego

Wydanie pełne, dokładnie wedle szwedzkiego. Właśnie trafiło na półki naszych księgarń - pisze Marcin Wilk w magazynie Magnes Dziennika Polskiego

Okazja do spotkania z nową książką tym razem jest naprawdę uroczysta.
"Przygotowane przez Wydawnictwo a5 "Wiersze i proza 1954-2004" Tomasa Transtrómera (ur. 1931) w przekładzie Magdaleny Wasilewskiej-Chmury i Leonarda Neugera zawierają wszystkie wiersze, które laureat Nagrody Nobla opublikował w tomach poetyckich, od "17 wierszy" z 1954 roku do wydanego w 2004 roku tomu "Wielka zagadka". Zawierają też prozę wspomnieniową, "Wspomnienia mnie widzą", z 1993 roku oraz cykl 9 wierszy haiku, "Więzienie", które poeta napisał w 1959 roku, a opublikował w roku 2001" - czytamy w notce Leonarda Neugera. Notka oczywiście dotyczy opublikowanego właśnie potężnego zbioru autorstwa ubiegłorocznego noblisty.
ŚWIAT JEST NIEGOTOWY
-Tomasa Transtrómera gościmy nie po raz pierwszy w Krakowie - mówił w czasie spotkania w poniedziałek w Mandze, naprzeciwko Wawelu, Ryszard Krynicki z wydawnictwa a5. Krynicki cieszył się zwłaszcza z miejsca, w którym udało się zorganizować wieczór autorski noblisty. -Wcześniej czytali tutaj swoje wiersze min. Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Tomas Transtromer jednak wierszy nie czytał osobiście. Chorujący od lat poeta siedział po stronie publiczności, by w towarzystwie nierozłącznej żony Moniki - obserwować przebieg spotkania. A było kogo i co słuchać. - U Transtrómera często występuje motyw szpary, przez którą coś próbuje się przecisnąć, ale nie wiadomo, czy to się przeciśnie. Na tym polega ogromna silą tej poezji - ona zaczyna się tam, gdzie się kończy - interpretowała wiersze noblisty Magdalena Wasilewska-Chmura. W tym tonie mówił też Leonard Neuger, który zwrócił uwagę na „wpółotwarte drzwi". - Świat jest niegotowy, człowiek jest niegotowy, ale u Transtrómera wszystko przyjmuje łagodną perspektywę.

opracowanie Prekursor