Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  "Ostatni wydany za życia zbiór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów włoskich minionego wieku. Obraz świata oglądanego z perspektywy końca. Świata w rozpadzie" 

Data dodania: 2017-11-09

"Ostatni wydany za życia zbiór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów włoskich minionego wieku. Obraz świata oglądanego z perspektywy końca. Świata w rozpadzie"

Okładka tomu Eugenio Montale

W "Tygodniku Powszechnym" o tomie Eugenio Montale

Osiemdziesięcioletni poeta rozprawia się (...) ze światem idei filozoficznych i religijnych, z nadziejami i złudzeniami, których te idee są źródłem, ze „wstrętną logoreą dialektykow". Czyni to bezkompromisowo, z gryzącą, bluźnierczą niemal ironią. Cytować można by długo, tutaj niech starczy „Cabaletta": „Nasz umysł wyzbywa się / najważniejszych faktów które były potrzebne / a przyjmuje najbłahsze. To dowodzi / niedostatków okrętu / i tego co go zbudował. Szkutnik / najwyższy nie oddał się nigdy do naszej / dyspozycji. Jest nazbyt zajęty".
Co więc pozostaje? Rzeczywistość sfragmentaryzowana jak skorupy strzaskanego naczynia, pamięć, w której umarli znaczą często więcej niż żywi, a długouchy kundelek Galiffa jawi się o wiele bardziej wyraziście niż niepiśmienny syn dozorcy, który nadał mu imię.
Ważny okazuje się konkret, przemijająca materia: „Prawda jest w ogryzaniu / przez mole i szczury, / w pyle co ulatuje ze zbutwiałych komód / i w skórkach dojrzałych parmezanów". Intrygują nas i niepokoją prywatne aluzje, których nie umiemy rozszyfrować. Przesuwają się przed naszymi oczami senne obrazy i postacie kobiet, których tożsamość kryją zmyślone imiona. Zdumiewająca jest to mieszanka brutalnego realizmu i wizyjności, ironii i nostalgii, goryczy i - jednak - miłości. Wspaniały poeta!


Lektor "Na progu końca"
Tygodnik Powszechny Kraków 12-11-17 T. / Nr 46

opracowanie Prekursor