Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  O poezji Tomasa Tranströmera w Magazynie Literackim Książki 

Data dodania: 2012-09-13

O poezji Tomasa Tranströmera w Magazynie Literackim Książki

O poezji Tomasa Tranströmera w Magazynie Literackim Książki

Tekst Janusza Drzewuckiego

Nie wystarczy powiedzieć, że „Wiersze i proza 1954-2004" to najobszerniejsza jak dotąd prezentacja twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 2011 w Polsce, trzeba jeszcze dodać, ze ten całkiem opasły tom to po prostu utwory zebrane Tomasa Tranströmera.

Znalazły się w tej książce wiersze z wszystkich, a zatem z trzynastu zbiorów poetyckich szwedzkiego twórcy oraz osiem rozdziałów nieukończonej powieści autobiograficznej zatytułowanej „Wspomnienia mnie widzą". Pracę nad tą prozą przerwała pisarzowi ciężka choroba, mianowicie wylew krwi do mózgu, którego efektem jest częściowy paraliż oraz afazja.
Książka ta, wydana jako tom 73. Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego, nie powstałaby, gdyby nie talenty translatorskie Leonarda Neugera oraz Magdaleny Wasilewskiej-Chmury, którzy przełożyli wszystkie zamieszczone w tym tomie utwory wierszem i prozą. Z uwagi na to, że twórczość Tranströmera do najłatwiejszych w odbiorze nie należy, czytelnikowi, który nie zna wydanych w Polsce jeszcze w latach dziewięćdziesiątych książek tego poety, takich jak: „Moja przedmowa do ciszy", „Muzeum motyli", Gondola żałobna" oraz „Późnojesienny horyzont", a więc czytelnikowi, który dopiero teraz rozpoczyna swoją przygodę z twórczością Tranströmera, radzę zapoznać się najpierw z krótkim, zaledwie dwuakapitowym tekstem Adama Zagajewskiego, wydrukowanym na czwartej stronie okładki oraz z równie zwięzłą notą Neugera, opublikowaną na skrzydełkach okładki. Warto też wcześniej zapoznać się ze wspomnianą już prozą autobiograficzną, dzięki czemu czytelnik może zorientować się w jakim środowisku, w jakiej atmosferze i w jakim klimacie ukształtowała się artystyczna wrażliwość i wyobraźnia Tranströmera. Potem można niespiesznie rozsmakowywać się w jego liryce.
Urodzony w roku 1931 Transtrómerto jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych poetów współczesnych, jego niezwykle osobista twórczość fascynuje i zachwyca, ale też konia z rzędem temu, kto w rakcie lektury tomu „Wiersze i proza 1954-2004" umiałby ją zamknąć w jednej błyskotliwej formule czytelniczej czy też krytycznoliterackiej. Twórczość Tomasa Tranströmera nie poddaje się żadnym formułom i właśnie w tym tkwi jej siła.

JANUSZ DRZEWUCKI

opracowanie Prekursor