Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  O "Lekkiej przesadzie" w nowym numerze miesięcznika Znak 

Data dodania: 2011-08-29

O "Lekkiej przesadzie" w nowym numerze miesięcznika Znak

miesięcznik Znak, wrzesień 2011

Chwila i trwanie. Nowa książka Adama Zagajewskiego podszyta jest buntem przeciw stanowi rzeczy, w który wpisana została ludzka śmiertelność. Przemijanie zderza się z tęsknotą za życiem duchowym - pisze Anna Czabanowska-Wróbel

Autobiograficzny esej Lekka przesada to swego rodzaju dziennik bez dat, który dałoby się jednak umieścić w czasie, zapis lektur, podróży i „chwil blasku”, spotkań z ludźmi, obrazami, muzyką, a nawet z drzewami. W jednej ze swoich warstw jest także ważnym dokumentem kultury środowiska, opowieścią o dawnych lwowianach skazanych na wygnanie, ich słabościach i sile. Panuje tu dyskretne, przekorne poczucie humoru, sąsiadujące z prawdziwym smutkiem, ale takim, który pomaga, a nie przygnębia.

W tomie Zagajewskiego przeważa – jak w diariuszu – czas teraźniejszy. Przywoływana jest przeszłość, ale prawie nie ma nostalgii – została ona zarezerwowana dla poprzedniego pokolenia, dla tych, którzy nagle utracili swój świat. Mamy też trochę czasu przyszłego – zapowiedź tego, co będzie dalej, wierszy, które dopiero powstają.

Więcej w nowym numerze miesięcznika Znak.
Zapraszamy!


opracowanie Prekursor