Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Nowe książki w 2020 

Data dodania: 2020-03-18

Nowe książki w 2020

Pegaz, rys. Zbigniewa Herberta

Zapowiedzi Wydawnictwa a5

Drodzy Państwo,

Początek roku to dwa nowe tomy poetyckie znakomitych poetów, którzy od kilku lat są związani z a5: w marcu ukaże się nowy tom wierszy Krzysztofa Siwczyka pt. „Osobnikt”, w kwietniu - nowe wiersze Tomasza Różyckiego „ Kapitan X”.
Jak pisze prof. Czabanowska – Wróbel o tomie Tomasza Różyckiego: Poeta, tłumacz i eseista przygotował teraz nowy tom poetycki, zatytułowany Kapitan X. Nie jest to jedynie zbiór wierszy ale – jak to to było również w przypadku poprzednich tomów – przemyślany i starannie skomponowany cykl poetycki, którego dominantę stanowi imaginacyjna podróż w przestrzeń kosmiczną, wywiedziona z tradycji książek i filmów science fiction. Niezwykła podróż szlakiem wyobraźni staje się powodem do rozważań na temat makrokosmosu – przestrzeni Wszechświata i mikrokosmosu – ludzkiego wnętrza. Sugestywny rytm wprowadza odbiorcę w swego rodzaju trans, pozwalający współuczestniczyć w przeżyciach podmiotu. Jednak za sprawą bohatera tomu, czy też persony – tytułowego anonimowego kapitana, czytelnik zdobywa niezbędny dystans i może docenić wycieniowaną ironię autora. Wyobraźnia poetycka Tomasza Różyckiego, która dochodzi do głosu w tomie Kapitan X scala w jedną, konsekwentną całość sprzeczności: przywiązanie do miejsca i pragnienie wędrówki, dzieciństwo i dojrzałość, marzenie i rzeczywistość. To już trzecia – po „Literach” i Wierszach wybranych” + CD książka Tomasza Różyckiego w Wydawnictwie a5.

Na maj przygotowujemy nowe wydanie „Wierszy wybranych" Ewy Lipskiej. Wydany przed czterema laty tom pod ty samym tytułem – najobszerniejsza jak dotąd i niedostępna już prezentacja poetyckiego dorobku Lipskiej – otwarte pokoleniowym manifestem (czy raczej antymanifestem) „My”, pochodzącym z debiutanckiego zbioru, kończyły się wierszami z wydanego w 2010 r. „Pogłosu”. Nowa edycja obejmuje także książki następne: prozy poetyckie z tomów „Droga pani Schubert...” i „Miłość, droga pani Schubert...” oraz wspomniane już zbiory „Czytnik linii papilarnych” i „Pamięć operacyjna”. Równocześnie utwory wcześniejsze poddane zostały surowszej selekcji – i choć czasem żal niektórych pominiętych tytułów, otrzymujemy tom zwarty i doskonale prezentujący Ewę Lipską – poetkę naszego czasu.

W tej samej serii we wrześniu ukaże się tom „ Wybrane” Wojciecha Bonowicza.
Jacek Gutorow: „Wybrane” to dokonany przez autora retrospektywny wybór utworów z jego dotychczasowych książek poetyckich (dopełniony okazjonalnymi tekstami z prasy i niepublikowanymi „wierszami z koncertów”). Otrzymaliśmy książkę, dzięki której można spojrzeć na twórczość Bonowicza z szerszej perspektywy. Ważnym atutem takich publikacji jest to, że pozwalają prześledzić rozwój języka poetyckiego; dzięki chronologicznemu układowi wyraźniej też widać zmiany w widzeniu świata i siebie, w przypadku indywidualnych tomów czasami ledwie dostrzegalne.

Ponadto planujemy wydanie - we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta - dwóch tomów tłumaczeń Laureatek Nagrody im. Zbigniewa Herberta : izraelskiej poetki Agi Mishol oraz poetki piszącej w języku gaelickim Nuali Ni Dhomhnaill.

Przed nami pracowity i pełen wyzwań rok.  Wierzymy, że uda się nam zrealizować wszystkie plany. Czego sobie i Państwu życzymy u progu 2020!

opracowanie Prekursor