Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  "Niezwykły, piękny dokument!" 

Data dodania: 2017-06-30

"Niezwykły, piękny dokument!"

okładka tomu

W "Tygodniku Powszechnym" o wyborze wierszy Zbigniewa Herberta pisze Tomasz Fiałkowski

"Prawdziwą zaś rewelacją jest dołączona do książki płyta, zapis dźwiękowy spotkania autorskiego, które 11 grudnia 1984 r. zorganizowało Herbertowi Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie w auli Collegium Novum poznańskiego uniwersytetu prowadził Egon Naganowski, autor monografii Joyce'a i Musila, ostatni prezes poznańskiego oddziału rozwią-zanego już Związku Literatów Polskich. Tego samego dnia Herbert wystąpił jeszcze u poznańskich dominikanów, a pięć dni później - u krakowskich redemptorystów na Podgórzu, gdzie gospodarzem był pewien młody ksiądz na¬zwiskiem Tadeusz Rydzyk...
Spotkania autorskie Herberta zawsze były wydarzeniami, tym bardziej w tamtym ponurym czasie. Podczas wieczoru u redemptorystów, w którym miałem szczęście uczestniczyć, czytano tylko wiersze - sam Herbert „Dęby", „Tarninę" i „Przemiany Liwiusza", pozostałe utwory zaprzyjaźniony z nim aktor Tadeusz Malak. Nagranie poznańskie jest o wiele bogatsze: to nie tylko 18 wierszy w autorskiej interpretacji, ale też dialog Herberta z Naganowskim i odpowiedzi na pytania z sali.
(...)
Wśród tematów jest też poezja Miłosza z „Ocalenia" i wspomnienie o profesorze Henryku Elzenbergu, a także aktualia: „solidarność z poddanymi opresji", reakcja na Nagrodę Nobla dla czeskiego poety-dysydenta Jaroslava Seiferta. Niezwykły, piękny dokument"

Tygodnik Powszechny, Kraków 02-07-17 T. / Nr27

opracowanie Prekursor