Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Nie żyje Leonard Neuger  

Data dodania: 2021-07-10

Nie żyje Leonard Neuger

Pegaz. rys. Zbigniew Herbert

Żegnamy tłumacza noblistów, ambasadora literatury polskiej w Szwecji.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leonarda Neugera, wybitnego literaturoznawcy i tłumacza, ale przede wszystkim naszego Przyjaciela.

Urodzony w 1947 roku w Krakowie, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1975 r. pracował na Uniwersytecie Śląskim, gdzie obronił doktorat i gdzie w 1980 r. organizował NSZZ Solidarność. Internowany 13 grudnia ’81, usunięty z uczelni, w 1983 r. wyemigrował do Szwecji. Pracował na Uniwersytecie Sztokholmskim, został profesorem w Instytucie Slawistyki i jego dyrektorem, a przy tym – nieformalnym ambasadorem kultury polskiej w Szwecji i szwedzkiej w Polsce. Tłumaczył wiersze m.in. późniejszego noblisty Tomasa Tranströmera, którego książkę "Wiersze i proza 1954-2004" ukazały się nakładem Wydawnictwa a5 w 2012 roku, potem wielokrotnie wznawiane. Był współtwórcą Dni Tranströmerowskich, odbywających się od 2017 r. w Krakowie i Katowicach.

Leonard Neuger był profesorem honorowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, organizatorem życia naukowego i kulturalnego, autorem wielu prac naukowych, krytycznych i eseistycznych, członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych i literackich: Związku Pisarzy Szwedzkich, Stowarzyszenia Slawistów Szwedzkich, PEN Klubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wielokrotnie nagradzanym przez środowiska literackie oraz naukowe.

opracowanie Prekursor