Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  "Naturalność"  

Data dodania: 2013-03-08

"Naturalność"

Wspólna obecność

Recenzja tomu "Wspólna obecność" w Nowych Książkach


Ponad sześćset stron druku, niespełna czterysta długich i bardzo krótkich zachowanych listów. Nie wszystko, co znajduje się w archiwach bohaterów, pomieszczono w książce, nie wszystko odnaleziono. Prawie pół wieku życia, twórczości, pełnienia funkcji publicznych. Czworo wspólnie obecnych autorów-bohaterów -
w najnowszym numerze Nowych Książek o tomie "Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami" pisze Piotr Szewc.

Zaufanie, szacunek, a zapewne i podziw, jakimi darzyły się wzajemnie małżeństwa Międzyrzeckich i Turowiczów, w korespondencji objawiały się serdecznością, czułością, niezmiennymi zapewnieniami o pamięci i tęsknocie. Od czasu gdy pojawiły się na świecie, bohaterami listów stały się dzieci i wnuki. Nadawcy i adresaci regularnie zda- wali sprawę z tego, jak się rozwijają, jak uczą, czy są zdrowe. Pojawiają się kwestie praktyczne: Anna Turowiczowa prosi z Rzymu 21 października 1971 r. przebywającą w Stanach Zjednoczonych Julię Hartwig o zakup i wysyłkę dwu par sztruksowych spodni dla jej wnuków-bliźniaków („zapinane na zatrzachy na samym dole wzdłuż nogawek, innym kolorze"). Tym również żyli inteligenci polscy, co jest zrozumiałe i naturalne; nie ośmieliłbym się orzekać, czy we własnych hierarchiach pierwszeństwo przyznawali życiu publicznemu, które współtworzyli i byli w nie silnie zaangażowani, książkom, utworom, ideom, czy też na pierwszym planie stawia- li życie osobiste, rodzinne, przyjaciół. W przypadku bohaterów "Wspólnej obecności" sfery publiczna i prywatna równoważą się, uzupełniają, a na pewno ze sobą nie kolidują. Jest w tym ich współistnieniu naturalność.

opracowanie Prekursor