Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  25 maja Krzysztof Siwczyk i Ryszard Krynicki w Gliwicach 

Data dodania: 2018-05-25

25 maja Krzysztof Siwczyk i Ryszard Krynicki w Gliwicach

Okładka tomu

„Mediany” – spotkanie poetów trzech pokoleń


Wydawnictwo a5 i Czytelnia Sztuki zapraszają na spotkanie z Ryszardem Krynickim i Krzysztofem Siwczykiem, które odbędzie się 25 maja  o godz.18.00 w Muzeum Gliwice Willi Caro, u. Dolnych Wałów 8A. Spotkanie poprowadzi Maciej Melecki.

Spotkanie poświęcone będzie książce ”Mediany” Krzysztofa Siwczyka, której wydawcą jest prowadzone przez Krystynę Krynicką i Ryszarda Krynickiego Wydawnictwo a5. Książka ukazała się przy wsparciu Muzeum w Gliwicach/Czytelni Sztuki.
Podczas spotkania Ryszard Krynicki zaprezentuje swoje wiersze oraz przekłady z poetów niemieckojęzycznych m.in. Paula Celana.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Krzysztof Siwczyk o książce ”Mediany”:

Tom wierszy ”Mediany” znalazł mnie sam. Po raz pierwszy w literackim doświadczeniu książka ułożyła mi się natychmiastowo, wiersz po wierszu, motyw po motywie i zdanie po zdaniu w całość opowieści o stanach średnich życia - stanach połowicznych, mglistych, wypadkowych. Bohater tych tekstów odnajduje kwadrę życia i decyduje się lirycznie wesprzeć ów moment przełomu i popadnięcia najpewniej w schyłkowy czas ciemni swojego bytowania. Póki co jednak, próbuje wiersza pisanego jednym zdaniem i na jednym oddechu. Chociaż często zdanie to i oddech kierowane są w to, co zaprzeszłe i zaprzepaszczone, to jednak każdy wiersz stara się wydobyć ku chwili bieżącej. Złapać jakoś jej fenomenalną gęstość i groźny wymiar. Wszystko zdaje mi się w ”Medianach” nowe. Również polityczny sznyt paru wierszy, który nie oskarża, tylko próbuje rozumieć. W przeważającej jednak mierze to chyba najbardziej prywatna z moich poetyckich książek. W tej prywatności widzę szansę obrony tego, co możemy jeszcze uznać za wspólne: intymność jako język komunikacji między ludźmi.

opracowanie Prekursor