Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Julia Hartwig nie żyje 

Data dodania: 2017-07-15

Julia Hartwig nie żyje

fot. Fabian Lenczewski

Odeszła jedna z największych postaci polskiej poezji XX wieku.

Julia Hartwig zmarła w piątek 14 lipca w Pensylwanii, na miesiąc przed 96. urodzinami. Była jedną z największych postaci polskiej poezji XX w., ostatnio związana z Wydawnictwem a5, gdzie ukazały się Jej tomy wierszy: "Jasne niejasne" (2009), "Gorzkie żale" (2011), "Zapisane" (2013) i "Spojrzenie" (2016).

"Ktoś powiedział, że każdy wiersz liryczny jest cząstką autobiografii, nawet jeżeli nic w nim nie ma z wyznań. Wierszy Julii Hartwig nie umiem czytać inaczej niż układając z nich autobiograficzną powieść. Osobą, która opowiada, jest kobieta z polskiej inteligencji, mająca za sobą doświadczenia lat wojny, dużo podróżująca, o znacznej wiedzy o sztuce, wyposażona w znajomość obcych języków, zadomowiona w trzech miastach: Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku. Osoba ta jest też poetką, szukając określenia, wybrałbym przymiotnik: wykwintną' - pisał o Julii Hartwig Czesław Miłosz.

Była sześciokrotnie nominowana do Nagrody Nike. Była laureatką nagród polskiego PEN Clubu, im. Miłosza czy im. Szymborskiej. Otrzymała też ważne nagrody zagraniczne, m.in. francuską Prix de Traduction, amerykańską Thornton Wilder Prize, austriacką Nagrody im. Georga Trakla czy włoską Premio Letterario Giuseppe Acerbi. W 2016 r. władze Francji uhonorowały ją orderem oficera Legii Honorowej, "aby wyrazić uznanie dla jej imponującego dorobku, w szczególności w dziedzinie przekładu i popularyzacji w Polsce wielkich XX-wiecznych pisarzy tworzących po francusku".


PODRÓŻNY

Idę wciąż idę
kto mi to zabroni
wszystko mam do oddania
i o nic nie proszę
trochę poturbowało
trochę poraniło
co komu do tego
a teraz już odchodzę
nie powiem na jak długo
ani dokąd idę

Julia Hartwig z tomu "Spojrzenie"


opracowanie Prekursor