Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski w Muzeum Manggha 

Data dodania: 2016-12-12

Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski w Muzeum Manggha

Plakat promujący wystawę WPROST w Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie WPROST 1966–1986


14 grudnia o  godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie "Teraz Wprost", z udziałem: Macieja Bieniasza, Leszka Sobockiego, Jacka Waltosia, Juliana Kornhausera, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Stanisława Stabry, Adama Zagajewskiego i Tadeusza Nyczka; prowadzenie Bronisław Maj.

Spotkanie towarzyszy wystawie WPROST 1966-1986.
Jest to pierwsza problemowa wystawa prezentującą fenomen Grupy WPROST. Grupę WPROST tworzyła piątka młodych malarzy, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Maciej Bieniasz (ur. 1938), Zbylut Grzywacz (1939–2004), Barbara Skąpska (1938–2015), która wzięła udział w pierwszej i ostatniej ekspozycji grupy, Leszek Sobocki (ur. 1934) i Jacek Waltoś (ur. 1938). Młodzi artyści różnili się między sobą zasadniczo, tworząc w odmiennych językach artystycznych. Wspólne im było głębokie przekonanie o potrzebie ponownego zbudowania połączenia między sztuką a światem i człowiekiem, zgodnie z manifestami towarzyszącymi pierwszym wystawom.

Co do jednego wszyscy badacze są zgodni: Grupa WPROST była zjawiskiem w sztuce polskiej unikatowym. Szokowała i oburzała antyformalizmem i antyestetyzmem, wyprzedzając neofigurację lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Publicystyczny z założenia program Grupy WPROST cechowała wyrazista bezkompromisowa postawa, przeciwstawiająca się awangardzie, koloryzmowi, jałowości i programowej bezideowości sztuki abstrakcyjnej. Wprostowcy sprzeciwiali się modelowi „pozornej wolności twórczej”, konstruowanej przez władze komunistyczne, byli przeciw wszelkiej politycznej manipulacji artystami.

Więcej o wystawie na www.manggha.pl

opracowanie Prekursor