Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Jerzy Kronhold ( 1946-2022) 

Data dodania: 2022-11-16

Jerzy Kronhold ( 1946-2022)

fot. Joanna Helander

"Jego wiersze są nadzwyczajne, pełne konkretu, żywe. Grają tu trąbki jarmarczne i symfoniczne, świeci złoto, wolno jeżdżą prowincjonalne pociągi, kwitną piwonie, polskie i czeskie. I przede wszystkim słychać w nich głos autora, bardzo własny i bardzo ludzki" - Adam ZagajewskiZe smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Kronholda, naszego Autora i Przyjaciela, poety, reżysera, działacza kultury, a przed 1989 rokiem działacza Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie.
Studiował Polonistykę na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie i reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zaliczany do pokolenia „Nowej Fali”, członek grupy poetyckiej „Teraz”. Pracował w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, był organizatorem pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Na Granicy” w Cieszynie (dziś „Bez granic”) , był radnym pierwszej kadencji powiatu cieszyńskiego. W 1989 członek-założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Dwukrotny konsul generalny RP w Ostrawie- po raz pierwszy w na początku lat '90 i ponownie od 2007 roku.

Nakładem Wydawnictwa a5 ukazały się dwa tomy poezji Jerzego Kronholda: "Wiek brązu" (2000) oraz " Wiersze wybrane"+CD (2014).opracowanie Prekursor