Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Herbert, ale nie tylko 

Data dodania: 2018-01-03

Herbert, ale nie tylko

Pegaz, rys. Zbigniewa Herberta

Plany wydawnicze a5 na rozpoczynający się rok


"W czasie siedmiu lat, jakie minęły od pierwszego wydania "Utworów rozproszonych", udało mi się odczytać z rękopisów kilkadziesiąt nieznanych (w tym wiele niedokończonych) wierszy i tekstów prozą Zbigniewa Herberta (...) kilkanaście ukazuje się po raz pierwszy w niniejszym wydaniu" - pisze Ryszard Krynicki w nocie od wydawcy w posłowiu do tomu "Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)" Zbigniewa Herberta, który ukazuje się na przełomie roku jako pierwsza publikacja Roku Herberta w Wydawnictwie a5.
Kolejną będzie tom korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta planowany na kwiecień. Niewielu wiedziało, że dwoje wielkich poetów łączyła bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii – będzie to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta. Znaczące są ramy tej korespondencji. Jej początek to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. List ostatni pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem...”.

Jesienią w Wydawnictwie a5 ukaże się nowe wydanie legendarnego już dziś zbioru szkiców Stanisława Barańczaka "Tablica z Macondo". Opublikowana w Londynie w 1990 roku książka zawiera m.in. „E. E., przybysz z innego świata”, czyli klasyczny szkic o doświadczeniu emigracji, eseje poświęcone Schulzowi i Norwidowi, piękna interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o cnocie”, nie mówiąc już o szeregu tekstów poświęconych przekładom, odsłaniających niezwykle wyrafinowany warsztat tłumacza. Jest w tej książce, a przede wszystkim w tytułowym szkicu – coś na kształt testamentu jej twórcy.

W pierwszej połowie roku opublikujemy nowy tom poezji Krzysztofa Siwczyka pt. "Mediany"; w czerwcu  wiersze Breytena Breytenbacha, laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017, w wyborze i tłumaczeniu Jerzego Kocha , a w październiku tom "Wierszy wybranych" Tomasza Różyckiego.

opracowanie Prekursor