Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Ewa Lipska laureatką Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.  

Data dodania: 2017-12-05

Ewa Lipska laureatką Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

fot. archiwum Wydawnictwa a5

Gratulujemy!

Ewa Lipska odebrała statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz i 50 tysięcy złotych w niedzielę 3 grudnia  w Teatrze Nowym.
Jury - Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), Krystyna Pietrych, Iwona Smolka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki oraz Magdalena Rabizo-Birek - zwróciło uwagę na społeczny aspekt jej twórczości. Krytyczna wobec cenzury, tyranii i wszelkich przejawów zniewolenia (bohaterem jednego z jej utworów jest „obywatel małego kraju”, który „przejeżdża przez wolność tranzytem”) zwróciła się ostatnio ku refleksji nad rzeczywistością wirtualną i ponowoczesnością (w opublikowanej w tym roku „Pamięci operacyjnej” pisze m.in. o Facebooku i selfie).

Laudację wygłosiła Rabizo-Birek, która zwróciła uwagę na to, że Lipska dostaje nagrodę Tuwima dokładnie w półwiecze debiutu. - Po Szymborskiej jest najbardziej znaną w świecie polską poetką. Cieszy się zarówno uznaniem krytyków, jak i popularnością czytelników - mówiła.

Nagrodę Tuwima po reaktywacji w 2013 roku przyznano po raz piąty. W poprzednich latach zdobyli ją: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz i Michał Głowiński. Zorganizowana w Teatrze Nowym gala zakończyła jedenastą edycję Pulsu Literatury. Organizowany przez Dom Literatury festiwal w tym roku odbywał się pod hasłem „Nie/Podległość Awangardy”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. noblistka Herta Muller, Ewa Kuryluk, Michał Witkowski, Cezary Łazarewicz.

Ewie Lipskiej serdecznie gratulujemy!

opracowanie Prekursor