Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza w finale NIKE 

Data dodania: 2018-09-07

"Druga ręka" Wojciecha Bonowicza w finale NIKE

Okładka tomu Wojciecha Bonowicza

Gratulujemy!

Trzy tomy poezji, trzy prozy i jedna biografia w finale nagrody Nike 2018. Laureata lub laureatkę poznamy w niedzielę 7 października.
To już dwudziesty drugi finał nagrody Nike. We właśnie ogłoszonej siódemce znalazły się aż trzy tomy poezji – poetów uznanych i często nagradzanych, chociaż różnych pokoleń: „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej, „Stance” Jerzego Kronholda i „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza. Jest także proza dokumentalna. W tym roku to „Sendlerowa. W ukryciu”, biografia autorstwa Anny Bikont oraz zbiory opowiadań: „Mikrotyki” Pawła Sołtysa, „Rejwach” Mikołaja Grynberga i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.


NIKE to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach „Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Agory.

opracowanie Prekursor