Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza nominowana do Nagrody NIKE 

Data dodania: 2018-05-17

"Druga ręka" Wojciecha Bonowicza nominowana do Nagrody NIKE

Okładka tomu Wojciecha Bonowicza

Gratulujemy!

Podczas  Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. W tym roku nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. w dniu 7 października.

Marek Radziwon o książce " Druga ręka"

Wojciecha Bonowicza interesuje małe proste zdarzenie, krótka chwila, która, kiedy już zostanie opisana, każe zatrzymać się dłużej. Bonowicza pociąga to, co zwykłe, w prostym obrazie i zdarzeniu poeta szuka wartości. To co zwykłe i dostrzeżone, może być opisane tylko zwykłym, jakby celowo niepoetyckim językiem. Jacek Gutorow pisał o wierszach Bonowicza: „pierwsza myśl jest najlepsza”. I rzeczywiście, Bonowicz nie sili się na efektowną metaforę, nie robi poezji uroczystej. „Naprawdę nie potrzebuję/ nowych nazw/ na stare rzeczy – pisze. Zdaje się więc, że wiersze Bonowicza są o tym, co wszyscy widzą i wiedzą. Czy aby na pewno? „Napisz to o czym wszyscy wiedzą/ Zobaczysz/ ile będzie interpretacji”.


NIKE to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach „Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Agory.

opracowanie Prekursor