Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Co nowego w 2017 roku? 

Data dodania: 2017-02-14

Co nowego w 2017 roku?

Pegaz. Rys. Zbigniew Herbert

Zapowiadamy premiery wydawnicze

Drodzy Państwo,
Z przyjemnością prezentujemy plany Wydawnictwa na rozpoczynający się właśnie rok.

W marcu ukaże się dwujęzyczny wybór wierszy Zbigniewa Herberta, pt. Pan Cogito szuka rady/ Mr Cogito Seeks Advice zawierający tłumaczenia na angielski autorstwa Czesława Miłosza i Petera Dale Scotta oraz Alissy Valles, która w "Posłowiu" do tomu pisze: „(…) Dzieło Herberta zbudowane jest na badaniu wielu łamigłówek egzystencjalnych, na dociekaniach rozwijających się od wiersza do wiersza, próbujących różnych podejść, różnie kładących akcent, ale zawsze zataczających koło i wracających do dziwności i zaskoczenia, które leżą u podstaw podejmowanych przez człowieka działań”. Na tom złoży się 30 wierszy, wśród nich : Studium przedmiotu, Kamyk, Potęga smaku, Czułość, Tren Fortynbrasa.

W połowie roku opublikujemy obszerny tom "Wierszy wybranych" Zbigniewa Herberta w wyborze i redakcji Ryszarda Krynickiego. Książka będzie stanowiła kontynuację kolekcji Wydawnictwa a5 złożonej z tomów poetyckich z audiobookami. (W serii ukazały się wybory Julii Hartwig, Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i Jerzego Kronholda). Cykl ten stanowi prezentację klasyków polskiej poezji współczesnej, mówiących własnym głosem. W przenośni – bo każdy tom jest osobistym wyborem wierszy i dosłownie – bo słyszymy ich własne niepowtarzalne interpretacje. W wyborze Zbigniewa Herberta znajdą się wiersze tworzące kanon poezji autora Przesłania Pana Cogito (wiersze wybitne, ważne, współtworzące naszą kulturową pamięć, wciąż brzmiące mocno i czysto, nadal intrygujące i warte przypominania), a także utwory dotąd nie publikowane – pieczołowicie odczytane przez Ryszarda Krynickiego z rękopisów. Cennym elementem książki będzie dołączona do książki płyta z archiwalnym i unikatowym – dotąd niepublikowanym – nagraniem głosu Herberta czytającego i komentującego wiersze podczas wieczoru autorskiego, który odbył się 11 grudnia 1984 roku w poznańskim kościele oo. Dominikanów. W ten sposób przypomniana zostaje atmosfera tamtego czasu, ale także – i przede wszystkim – rola, jaką poezja Herberta odegrała w okresie stanu wojennego i w latach, które po nim nastąpiły.

Po wakacjach ukaże się korespondencja Zbigniewa Herberta z Wisławą Szymborską w opracowaniu Ryszarda Krynickiego.

W nadchodzącym roku wydamy też dwa tomy autorów w naszej oficynie debiutujących. Na kwiecień przygotowujemy poetycki tom znakomitego fotografa dokumentalnego Wojciecha Wilczyka pt. „Realizm” oraz nowy tom Wojciecha Bonowicza pt. „Druga ręka”. Będzie to pierwszy tom wierszy uznanego poety wydany nakładem a5.

Jesienią ukaże się zbiór wierszy noblisty Eugenio Montale, w tłumaczeniach i opracowaniu Jarosława Mikołajewskiego, prezentujący 111 wierszy z późnego okresu twórczości włoskiego poety.

opracowanie Prekursor