Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Będzie towarzysko, uczuciowo i poetycko. 

Data dodania: 2021-08-19

Będzie towarzysko, uczuciowo i poetycko.

Pegaz. rys. Zbigniew Herbert

Jesienne premiery w Wydawnictwie a5

Jesienne premiery inaugurujemy prawdziwym wydarzeniem kulturalno-literackim, publikacją książki "Anda Rottenberg i przyjaciele: Kuchnia towarzyska i uczuciowa".
To książka kucharska, ale z pogranicza kulinariów i sztuki, książka o sztuce towarzyskiego gotowania. Ukaże się na koniec października.

Znawczyni sztuki współczesnej, Anda Rottenberg, zaprasza przyjaciół do wspólnej, bardzo pożytecznej zabawy dzielenia się ulubionymi przepisami i uwagami o gotowaniu. W zabawie biorą udział artyści, pisarze, aktorzy, politycy. Ale uwaga! wszyscy traktują temat bardzo poważnie, przepisy są dopracowane i wzięte prosto z życia, ich autorzy tak właśnie gotują. I choć już od dawna jesteśmy obeznani z kuchniami świata, jesteśmy też bardzo przywiązani do tego, co gotowały nasze mamy i babcie. Nieobce nam krewetki, mule, awokado, ale bardzo lubimy też buraki i kapustę, kluski i pączki, pieczemy chleb i ciasta. To, co gotujemy, to efekt naszych podróży i bardzo silnych wpływów tradycji rodzinnych.

O swoich ulubionych potrawach mówią pisarze: Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Krystyna Kofta, artyści: Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Joanna Rajkowska, politycy: Barbara Labuda, Janusz Palikot, Magdalena Środa oraz muzycy, aktorzy, kuratorzy, krytycy, dziennikarze. W sumie ponad sto osób. Publikacja zostanie starannie wydana, ilustrowana 30 kolorowymi kolażami Alicji Białej. Świetna książka zachęcająca do kulinarnej pomysłowości. Do czytania nie tylko w kuchni!

Na październik planujemy również publikację tomu "Wiersze zebrane. Wydanie nowe" - kanonicznego zbioru wszystkich wierszy Zbigniewa Herberta, opublikowanych za życia poety, ale w wersji rozszerzonej. Obecna edycja będzie zawierać nowe, odczytane z rękopisów utwory, które nie znalazły się w tomach "Utwory rozproszone (Rekonesans)" oraz "Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)". Tom zredaguje, opatrzy przypisami i do druku przygotuje Ryszard Krynicki.

W listopadzie ukaże się tom "Elegie bukowskie i inne wiersze" Bertolta Brechta w wyborze i tłumaczeniu Ryszarda Krynickiego.
Brechta pamiętamy dziś przede wszystkim jako dramaturga, zwłaszcza autora „Opery za trzy grosze” i równie świetnej „Matki Courage”, a songi z „Opery...” w tłumaczeniu Władysława Broniewskiego pozostają najbardziej znanymi szerszej publiczności wierszami Brechta.
Ryszard Krynicki pokazuje w swoim wyborze Brechta jako znakomitego, a chwilami wielkiego liryka, mistrza krótkiej formy, nawiązującego do poezji chińskiej w taki sposób, że nigdy nie wiemy, czy odnosi się do rzeczywistych postaci, czy raczej chodzi o mistyfikację. Pokazuje go także jako poetę politycznego – który okazuje się dzisiaj bardziej może aktualny niż przed czterdziestu laty, kiedy te przekłady powstawały.
Ryszard Krynicki ogłaszał tłumaczenia z Bertolta Brechta w oficynach podziemnych – ich najpełniejsza wersja to Elegie bukowskie i inne wiersze (Niezależna Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1980). Tom ukazał się w minimalnym nakładzie i jest dziś zupełnie niedostępny, właśnie to wydanie jest podstawą naszej edycji.

opracowanie Prekursor