Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Adam Zagajewski otrzymał odznaczenie uniwersytetu w Urbino 

Data dodania: 2016-06-26

Adam Zagajewski otrzymał odznaczenie uniwersytetu w Urbino

fot. Maja Wodecka

Gratulujemy!

Adam Zagajewski otrzymał 25 czerwca prestiżowe odznaczenie uniwersytetu w Urbino we Włoszech - Pieczęć Uczelni. Twórczość cenionego w tym kraju poety jest tematem artykułu w prestiżowym niedzielnym dodatku kulturalnym dziennika "Il Sole-24 Ore".

"Poezja Adama Zagajewskiego ma cechę nieznaną wielu poetom: prostotę mówienia o rzeczach złożonych" - podkreślono na łamach włoskiej gazety. "To alchemia tworzenia języka na nowo, by nadać mu ton jasności, oryginalny odcień objawienia i odbić go w wierszu" - zauważył autor obszernego artykułu o polskim poecie. Zwrócił uwagę na metafizykę jego wierszy, ale także na to, że jest on zarazem "ironicznym i doświadczonym eseistą", reprezentującym "wielką tradycję słowiańską", do której - jak wymienia - należy twórczość Osipa Mandelsztama, Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego.

Potwierdza to również - zaznacza gazeta - wydany we Włoszech tom jego poezji "Zdrada", opublikowany przez znane wydawnictwo Adelphi. Oficyna ta wydaje także poezję Wisławy Szymborskiej. (PAP)

opracowanie Prekursor