Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Aktualności » Wydarzenia  Adam Zagajewski odznaczony orderem Pour le Mérite 

Data dodania: 2019-09-21

Adam Zagajewski odznaczony orderem Pour le Mérite

fot.Joanna Helander

Serdecznie gratulujemy!

Adam Zagajewski otrzymał order Pour le Mérite, najwyższe niemieckie odznaczenie cywilne, a tym samym dołączył do elitarnego grona czterdziestu osób uhonorowanych tym wyróżnieniem.
Ogłoszenie nazwiska nowego kawalera orderu i spotkanie z Adamem Zagajewskim odbyło się w Bambergu. Wręczenie orderu odbędzie się w czerwcu 2020 roku.

Pour le Mérite (fr. „Za Zasługę”) to najwyższy pruski i niemiecki order wojskowy do 1918 roku oraz wysokie odznaczenie cywilne do chwili obecnej.
Order został ustanowiony przez Fryderyka Wielkiego w 1740 roku podczas wojny z Austrią jako najwyższe odznaczenie wojskowe. W 1842 roku pruski król Fryderyk Wilhelm IV ustanowił również tak zwaną klasę pokojową orderu - Pour le Mérite für Wissenschaften und Künste – za zasługi w dziedzinie nauki i sztuki.
Po II wojnie światowej, w roku 1952 prezydent Niemiec Theodor Heuss przywrócił order Pour le Mérite jako nadawany przez niezależną organizację pod patronatem Prezydenta Niemiec.
Jest to obecnie odznaczenie prestiżowe. Ilość członków jest ograniczona do 40 osób. Z Polaków otrzymali go: Witold Lutosławski (1993), Andrzej Szczypiorski (1995), Magdalena Abakanowicz (1999) i Bronisław Geremek (2002).

opracowanie Prekursor