Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  Gorzkie żale 


"Tych, którzy poezję Julii Hartwig cenią i lubią, do sięgnięcia po „Gorzkie żale" namawiać specjalnie nie trzeba, tym, którzy jej liryki jeszcze nie znają trzeba to i owo o niej powiedzieć. Otóż, sięgając po zbiór wierszy tej autorki, sięga się po poezję z najwyższej półki. Poezja Julii Hartwig to poezja głęboko osadzona w tradycji literackiej, tak polskiej, jak i europejskiej oraz światowej, ale także w codziennym życiu. Autorka w swoich wierszach stara się zachować równowagę pomiędzy tym, co elitarne, a tym, co powszechne, pomiędzy tym, co ogólne, a tym, co indywidualne. Dzięki temu, jej poezja trafia do każdego z nas z osobna i do nas wszystkich razem wziętych jednocześnie. Zaletą poezji Hartwig jest myśl. To poezja medytacyjna, refleksyjna i konfesyjna. Walorem liryki Hartwig jest również styl i język. Polszczyzna tej poetki jest wyszukana i elegancka, co nie znaczy, że autorka posługuje się wyłącznie językiem literackim. Nic z tych rzeczy, konwersacyjny charakter jej poezji nie podlega dyskusji.
Cóż, Julia Hartwig należy do twórców, którzy wybierają codzienność, opowiadają się po stronie życia. Życie poetki jest przecież równie ważne, jak jej wiersze; życie, istnienie. Właśnie to słowo „istnienie" okazuje się kluczowym dla zbioru „Gorzkie żale". Żaden wiersz, choćby najlepszy, żadna metafora, choćby najdoskonalsza nie zwolni poety z obowiązku wobec życia. Poetka wie doskonale, że nie wymierzy sprawiedliwości światu tylko i wyłącznie poprzez wiersze, ale także swoją życiową postawę, każdego dnia"
Janusz Drzewucki


„Gorzkie żale"/ Dziennik Polski dotek "Magnes" 06-10-2011

 Wybitna poetka XX wieku, a także początku XXI wieku, Julia Hartwig, zamiast przyjąć od swoich Czytelników prezent na swoje niedawne 90. urodziny (wszystkiego najlepszego, Pani Julio!), sama podarowała nam coś bardzo cennego. Najnowszy tomik. „Gorzkie żale", to zbiór, który powinien uradować wszystkich miłośników tej niebywale precyzyjnej poezji. „Świadectwo doświadczeń granicznych, choroby, śmierci, ułomnej cielesności" - pisze wydawnictwo a5 o zawartości zbioru autorki „Jasne niejasne". Wspaniały poetycki podarunek na początek prawdziwie pięknej tego roku jesieni. Także tej literackiej.
Marcin Wilk« powrót
opracowanie Prekursor