Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  Czas serca. Listy 

Ta historia zasługuje na film. Jej bohaterowie byliby jak Bonnie i Clyde, Yoko i John. Gdyby nie byli poetami, oczywiście. Ale akurat ta dwójka nie miała specjalnego wyboru - dla Paula Celana i Ingeborg Bachmann pisanie było czymś absolutnie, wręcz fizjologicznie niezbędnym. Ich wstrząsająco piękna korespondencja to nie tylko zapis trudnej miłości, ale też zmagań z poezją, tą zaborczą, żarłoczną boginią, której trzeba poświęcić wszystko.
Historia od początku chciała ich podzielić. Celan urodził się w Czerniowcach w niemieckojęzycznej rodzinie żydowskiej, a jego rodzice zmarli w niemieckim obozie zagłady. Ojciec Bachmann w 1932 r. wstąpił do NSDAP i kiedy oddziały Hitlera weszły do Klagenfurtu - został powołany do służby wojskowej. Po raz pierwszy Paul i Ingeborg spotykają się 16 maja 1948 r. i już po kilku dniach zaczyna się ich pełen bólu, burzliwy związek miłosny. On ma wtedy lat 28, ona 22. Wkrótce oboje znajdują sobie innych partnerów, Celan bierze ślub, rodzi mu się i umiera syn.
Ich korespondencja bywa histeryczna, zagęszcza się, to znowu milknie na lata. Czasem przybiera formę okolicznościowych kartek, czasem intymnych spowiedzi. Ale jest dziwnie uparta, nieuchronna. Ostatecznie pozostaje być może jedynym niezmiennym elementem ich życia. Błagają się nawzajem o listy. Wzruszająca jest determinacja obojga, żeby także po rozstaniach pozostawać w kontakcie, choćby z powracającymi okresami milczenia, męczącą asymetrią czy niepewnością dotyczącą także własnych uczuć. Łatwo też odnajdujemy momenty, kiedy oboje próbowali się przed tą miłością bronić. - Niewiele było w historii literatury związków tak dramatycznych - mówi Ryszard Krynicki, poeta i tłumacz Celana. - Oni byli sobie przeznaczeni, a jednocześnie nie mogli ze sobą żyć.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,8633301,Biore_w_dlonie_Twoja_obca_ciemna_glowe.html#ixzz2Cfq8b1Jz
Agnieszka Wolny- Hamkało« powrót
opracowanie Prekursor