Poezja i eseistyka w najlepszym formacie
  • In English
  • Strona główna
  • Mapa strony
  • Dodaj do ulubionych

Recenzje  „Dokąd bądź”, jedno z najambitniejszych dotychczasowych przedsięwzięć śląskiego poety, jest próbą autobiografizmu na własnych prawach i według ściśle określonych reguł. 

Data dodania: 2014-08-01

„Dokąd bądź”, jedno z najambitniejszych dotychczasowych przedsięwzięć śląskiego poety, jest próbą autobiografizmu na własnych prawach i według ściśle określonych reguł.

okładka tomu Krzysztofa Siwczyka

Recenzja Łukasza Maciejewskiego w "Dzienniku Gazecie Prawnej"


Krzysztof Siwczyk wciąż podąża własną drogą. To wyświechtane określenie nabiera znaczenia, jeżeli zestawimy klasę i erudycyjną głębię jego najnowszego tomu, kilkuczęściowego poematu „Dokąd bądź”, z większością szeroko omawianych w mediach i nagradzanych wydawnictw.

Siwczyk nie musi, a pewnie także nie chce być modny. Idzie własnym szlakiem, być może mniej spektakularnym, dostrzeganym i egocentrycznym, ale w rezultacie dającym większe spełnienie. Pracuje przy tym niesłychanie efektywnie. Bodaj najmłodszy laureat konkursu Bierezina jest dzisiaj autorem już dziesięciu tomów poetyckich oraz dwóch zbiorów esejów. Zapatrzony w literackie konteksty szuka w nich nie tyle punktu odniesienia dla własnej twórczości, ile alternatywnego miejsca dla siebie. Jest przybyszem stamtąd, z (lepszej) przeszłości. Z premedytacją odrzuca dominujący we współczesnej poezji polskiej lingwistyczny dowód rzeczowy, urealnienie poezji poprzez wpisanie jej do orbity języka codzienności. „Dokąd bądź”, jedno z najambitniejszych dotychczasowych przedsięwzięć śląskiego poety, jest próbą autobiografizmu na własnych prawach i według ściśle określonych reguł. Wiwisekcja myśli, ale nie stanów fizjologicznych.

Zapraszamy do lektury całego tekstu na stronie gazetaprawna.pl

opracowanie Prekursor